Informacja

Najczęściej kupowane

Pompy wody 

Pompa wody w samochodzie

Kiedy silnik w samochodzie zostanie uruchomiony, to w komorze spalania temperatura błyskawicznie rośnie, osiągając nawet 1900 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędny jest efektowny system chłodzenia, którego jednym z elementów jest pompa wody.

Czym jest pompa wody w samochodzie

Sam system chłodzenia to chłodnica powietrza, wody, oleju wentylatory oraz właśnie pompa wody. Ten ostatni element nie jest szczególnie skomplikowany w sensie budowy i składa się z korpusu, wspólnego wałka z kołem napędowym oraz wirnika, który osadzony jest na łożysku.

Jak działa pompa wody w samochodzie

Pompa jest napędzana mechanicznie poprzez absorbowanie obrotów silnika, które są konieczne do obracania wirnikiem. Ten poprzez obrót pozwala na podjęcie cyrkulacji chłodziwa w systemie. Najczęściej w konstrukcji wykorzystywany jest pasek zębaty, który ma za zadanie wprawienie w ruch wałów rozrządu silnika. Czasami wykorzystywane są paski typu Poly-V, które pozwalają na zdecydowanie płynniejszą oraz cichszą pracę urządzenia, nawet przy wysokich prędkościach obrotu silnika. Stosowane są również pompy wody, które nie są napędzane tym samym paskiem, co układ rozrządu. Tego typu konstrukcję uznawane są za stabilniejsze i solidniejsze.

Kiedy warto wymienić pompę wody?

Każdy element w samochodzie prędzej czy później zużywa się i staję się dysfunkcjonalny. Nie inaczej jest z pompą. Tą należy wymienić, kiedy dokonujemy wymiany napędu rozrządu lub paska osprzętu. Najczęściej robi się to w zależności od modelu pojazdu po przejechaniu sześćdziesięciu tysięcy lub stu tysięcy kilometrów. Jeśli pompa nie zostanie wymieniona na czas, może doprowadzić do poważnej i bardzo kosztownej awarii całego silnika. Warto także pamiętać, że raz wyjętej pompy nie należy ponownie wkładać do silnika. Koszt takiej operacji jest tutaj zależny od samochodu, jaki posiadamy. Cena pompy wody w samochodzie może się wahać od niewiele ponad stu złotych do nawet kilkuset złotych. Sama wymiana nie powinna sprawić doświadczonemu mechanikowi większych problemów. 
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Płatności